
A selyemtyúkokról
Nemrégiben beszélgettünk K.-val a selyemtyúkokról, és bár nincsenek a jelenlegi állományban, szerintem annyira érdekes, hogy azért csak kellene róluk is írni, meg most már K. is nyitottabb afelé, hogy legyen legalább egy. 🙂
A selyemtyúkokban az a jó, hogy már kinézetre is irtó mókásak, de K. szerint amúgy csak kisebb korukban érdekesek, utána nagyon bambák lesznek. Állnak csak, és néznek ki a fejükből. De szerintem meg, ha ezt ilyen fejjel teszik…
A selyemtyúkokat állítólag Kínában tenyésztették ki. Egyik különlegessége az 5 ujj (a tyúkoknak amúgy 4-4 van), s K. szerint azért, mert a kínaiak imádják a kaparót, s így 25%-kal több ujj jut nekik. 🙂 De ez persze csak találgatás. Mindenesetre az ötödik ujj nem funkcionális, csak úgy nagyjából lifeg – de erre még visszatérünk.
A másik különlegessége viszont azonnal feltűnik, ez a pamacsszerű megjelenés. Valójában ez egy genetikai gebasz, hogy így szétesnek a tollai. Ettől lesz fenemód cuki, de éppen emiatt nem is túl életrevaló, a tollak könnyen átnedvesednek, s K. szerint annyi esze sincs, hogy bemenjen valami alá az eső elől. Ha pedig megfázik, könnyen elhullik.
A selyemtyúkoknak az is problémája, hogy ez a divatos megjelenés nem domináns öröklődés szempontjából (nem úgy, mint a kopasznyakúaknál a csóréság), így eléggé belterjes az állomány.
Állítólag amikor az első parasztok meglátták, azt mondták, nini, egy tyúknyúl (vagy nyúltyúk), de persze ez is inkább mendemonda, legalábbis mi nem voltunk ott. Mindenesetre tényleg selymes tapintású. És elég békés is, éppen ezért félünk is, hogy esetleg a többiek csesztetnék, de majd meglátjuk. Egyelőre még megvárjuk, tudunk-e valahonnan szerezni.
A jelenlegi állomány egyik tyúkjában van egy kicsi selyemtyúk vér, ezt onnan lehet tudni, hogy egy hetesen a keverékeknél még gyakran megjelenik a lábtollazat, ez azonban gyorsan el is tűnik. Szintén megjelenhet az 5. ujj, különlegessége azonban, hogy az ilyen keverékeknél funkcionális, tehát ténylegesen tud is kapirgálni vele. Hogy eredményesebben-e, mint 4 ujjal, azt nem tudjuk. 🙂