
Nagyon háttérbe szorult az állatgyógyászatban a haszonállatok ellátása
Kardos Andrea Pestimrei Kisállat Központ asszisztense, a HENFLIX nézője, aki sok érdekességet osztott meg velünk tyúkokról, nyulakról és egyéb rágcsálókról is.
Mikor kezdtél el állatokkal foglalkozni?
Már gyerekként is szerettem az állatokat, miként sokaknál, az én vidéki nagyszüleimnél is volt tyúk, malac, ami nagy élmény volt. Arra is emlékszem, amikor jött az állatorvos, nagyon megragadott a munkája.
Végül az emberek mellé kerültem, ápolónő lettem, de amikor 30 évvel ezelőtt elvittem anyósom cicáját az állatorvoshoz, a kontrollnál már rákérdeztem a fiatal állatorvosnőnél, nincs-e szüksége asszisztensre. Kezdetben időnként besegítettem, majd ’95-től már állandó munkám lett itt, a Pestimrei Kisállat Központban.
Mennyire jellemző, hogy haszonállatokat visznek hozzátok?
Sajnos már egyre kevésbé, persze budapesti rendelőként amúgy sem ez volt a jellemző, de régebben azért – főleg idősebbek – jártak ide tyúkokkal, kecskével, malaccal, még kólikás lóval is. Nem is tudom, egyáltalán szabad-e még itt haszonállatokat tartani…
Milyen problémákkal vitték a tyúkokat?
Jellemző volt a tüdőgyulladás, amikor megfázik a tyúk vagy vírussal fertőződik, de ez elsősorban a gyenge immunrendszerrel rendelkező szárnyasokra igaz. A különféle, csipkedésből, harcokból fakadó sérülések, tetvesség és tyúkférgesség is gyakori volt. Volt ferdecsőrű tyúk is, melynek akkor még ollóval csipkedték meg a csőrét, ma már csiszolják.
De megemlíteném a nyulakat is, hiszen azokat is tartotok. Náluk, ha 24 órán át nem esznek, a bélműködés leáll, s elhullanak, ezért szoktuk mondani, hogy mindig legyen szénájuk. Sok nyúlnál, elsősorban a házikedvenceknél az is probléma, hogy a folyamatosan növő foguk szétsebzi a szájukat, ekkor nem szénázik, s úgy felpuffadhat, hogy bele is halhat. Emiatt például a kedvencként tartott nyulakat elhozzák hozzánk, hogy lecsiszoljuk a problémás fogakat.
Tehát hozzátok már nem nagyon visznek haszonállatokat, de amúgy mi a tapasztalat, értenek még az állatorvosok a tyúkhoz, tehénhez?
Tíz-húsz éve még nagyjából igen, de mára az oktatásban is nagyon háttérbe szorult. Egy két-három éve végzett állatorvost kérdeztem, s elmondta, lényegében nem is tanultak ilyesmiről. Pedig ez nagy hiba, s úgy vélem, legalább néhány szakállatorvosra mindenképpen szükség lenne, aki például a tyúkokhoz is ért. Amióta a HENFLIX-et nézem, én is elgondolkodtam azon, hogy szeretném fejleszteni a tyúkokkal kapcsolatos szaktudásomat.
A Pestimrei Kisállat Központ egyik orvosa, Marsiné dr. Kovács Ágnes pedig a rágcsálók tekintetében számít kiemelkedő szaktekintélynek…
Valóban ő az egyik legkeresettebb állatorvos a rágcsálók tekintetében, Nyíregyházától Szombathelyig hoznak hozzánk állatokat: nyulat, degut, tengeri malacot, csíkos mókust vagy éppen egeret, patkányt is.