
Mennyi idő alatt tojnak a tyúkok?
A válasz egyszerű, 26 óra, de vajon mi is történik ezen idő alatt? Hitted volna, hogy ennek nagy részét (kb. 20 óra) a héj kialakulása teszi ki?
Először is egy tyúk nem tojik minden egyes nap. Tyúkfajtától és körülményektől (időjárás, vedlés, stressz, takarmány stb.) függően 250-300 tojást tojhatnak évente. A legkevesebbet az indonéz gangatyúk évi 15 tojással, a hint horoz 60, a győztes pedig az amerikai Golden Comet évi 330 tojással.

No de visszatérve a folyamatra. A tyúk minden reggel a tojásrakás után azonnal új sárgát bocsát ki (a petefészke tartalmazza az összes sárgáját, vagyis lényegében a petéket, melyeket élete során tojni fog). Na most ha 1000 tojással számolunk az életére, akkor gondolhatjuk, hogy ez a sárgája még közel sem akkora, mint az a sárgája, amit úgy szeretünk. 🙂
Szóval, először is a tyúk odamegy a fészkéhez, s rendes háziasszonyként előbb szépen elrendezheti, hogy minden szalmaszál tökéletesen álljon, majd tojik (20-30 perc). Ezt követően új pete, vagyis egy hártyával burkolt tojássárgája szabadul ki a petefészekből, először egy tölcsérszerűen összeszűkülő részbe, melynek redőiben sok ondósejt tárolódik (itt történhet meg a megtermékenyítés), majd megkezdi útját a petevezetékben (30 perc). Ekkor alakul körülötte a tojásfehérje (3 óra), majd kezdi felvenni az ovális tojás alakot, miközben újabb két hártya formálódik körülötte (1 óra). A méhbe kerülve megkezdődik a tojáshéj kialakulása (20 óra). Ezt egy átlátszó bevonat veszi majd körül, mely segít távol tartani a levegőt és a baktériumokat a tojástól, és egy kis természetes síkosítót is tartalmaznak, hogy segítse a tojás kijutását a kloákából (1 óra). Majd a tojásrakásra érett tojás a petevezető végső, rövid szakaszába behajlik, majd azzal együtt kifordul, s mint kesztyű az ujjról, lefordul a tojásról (5-10 perc).
Ha pedig jobban érdekelnek a tyúkok, nézd meg élő közvetítésünket a YouTube-on és kövess minket a Facebookon!
