
Kot-kot-kot-kot-kotkodács, minden napra egy tojás?
Azt már tudhatjátok, hogy miért nincs minden nap egy tojás, de nézzük meg, mitől is függ a tojás mennyisége…
Csapjunk is bele egy idézettel Horváth Balásztól (Penc), aki teljesen önellátó módon él feleségével és gyermekükkel:
„Ha fix volt a vevőkör, akkor ugye tojást akart télen-nyáron.
Télen hideg van, nem tojik a tyúk.
Hát tartsál több tyúkot!
Te hülye, akkor több nem tojik!!!”
Tehát igen, az egyik alapvető tényező, hogy milyen a hőmérséklet. A tyúkok a nagy hideg vagy a tomboló forróság idején tojnak tojni. Szintén fontos tényező a világosság (14-16 óra az ideális), vagyis ahogy hosszabbodnak a nappalok, a tyúkok is szívesebben tojnak.
A tyúkok jellemzően a vedléskor (október-november) környékén csökkentik a rántottához valót, s január-február idején kezdenek újra tojni. A legintenzívebb időszak a szerelmes tavaszé.
Ha olvastátok Fekete Istvántól a Bogáncsot, akkor azt is tudhatjátok, hogy amikor még jellemző volt, hogy sok állatot tartottak, akkor az ól melegében is adtak valamennyi tojást a tyúkok.
Ipari tyúktartásnál pedig mesterségesen biztosítják a szükséges hő- és fénymennyiséget, csak éppen így a pihenőidőszakot veszik el a tyúkoktól.
Szintén meghatározó a fajta. Egyfelől vannak húshasznú és tojás-termelő tyúkok aszerint, hogy mi velük a fő cél: őket esszük meg vagy a tojásaikat. De e két fő kategórián túl amúgy is elmondhatjuk, hogy tyúkfajtánként változik a tojásmennyiség. Pl. a Leghorn akár évi 300 tojással is megajándékozhatja a gazdát, az általános mennyiség azonban 100 darab körül van évente.
A tojásrakást a kor is meghatározza. Átlagosan 18-22 hetesen kezdenek el a tyúkok tojást rakni, és fajtától, tartási körülményektől függően 2-4 éven át elég jól tojnak. Idővel a tojásnak nem csupán darabszáma, de mérete és a héjának minősége is csökken.
Ami bemegy, az jön ki – ezért az is döntő tojáskérdésben, hogy mit esznek a tyúkok. Nagyon fontos számukra a kalcium és a fehérje, ami a mennyiséget és a minőséget is meghatározza.
A kakas sem véletlenül kóricál a tyúkudvarban, de hibás az az elképzelés, hogy ha van kakas, többet tojnak a tyúkok. Viszont az tény, hogy a megtojózott tojás tovább eláll, illetve szaporulat is csak így lesz.
És persze az is számít, hogyan érzik magukat. Ha minden szép és jó, akkor nekünk is még több jóban tojásban lehet részünk.
Végül, de nem utolsósorban, a tojás mennyiségét erősen meghatározza, hogy van-e egy gourmet komondor az udvarban…